
2 czerwca 2026 roku w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury „Koszutka” w Katowicach odbyło się niezwykłe wydarzenie - finał IV Forum Kresowego, które w tym roku przebiegało pod hasłem „Arystokracja Ziem Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”. To wyjątkowe spotkanie udowodniło, że historia polskich Kresów wciąż potrafi fascynować, zwłaszcza gdy zostaje ukazana z perspektywy młodego pokolenia.
Głównym punktem programu były pełne kontrastów biografie postaci historycznych – wielkich patriotów, wybitnych intelektualistów, podróżników, artystów, ale także postaci kontrowersyjnych, których skomplikowane losy do dziś budzą emocje. Co najważniejsze, całą tę niezwykłą podróż w czasie przygotowała młodzież z zaprzyjaźnionych szkół średnich. Uczniowie włożyli w ten projekt ogromne serce, pasję i tytaniczną pracę. Zgromadzeni goście mogli podziwiać niezwykle dynamiczne i merytoryczne prezentacje, poruszające, samodzielnie zmontowane filmy oraz dojrzałe, pełne refleksji wypowiedzi prelegentów. Ogrom wysiłku, jaki ci młodzi ludzie musieli włożyć w kwerendę historyczną, przygotowanie multimediów oraz opanowanie sztuki wystąpień publicznych, wywarł na wszystkich duże wrażenie i pokazał, jak wielkim kapitałem zaangażowania dysponują nasi uczniowie.
Za każdym sukcesem młodych ludzi stoją jednak mentorzy, którzy potrafią wskazać drogę i zarazić pasją, dlatego serdecznie dziękujemy nauczycielom z partnerskich liceów za zaangażowanie i wkład w przygotowanie wydarzenia. Szczególne podziękowania kierujemy do koordynatorów projektu: Pani Joanny Hurcewicz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej, Pani Katarzyny Tarnawy-Pieśniak z XV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach, Pani Anny Richter z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Katowicach oraz Pana Andrzeja Warmuza z ZSO nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach.
Swoją obecnością wsparli nas wybitni przedstawiciele nauki, kultury i organizacji kresowych: Pan Bogdan Kasprowicz (Prezes Instytutu Lwowskiego w Warszawie), Pan Adam Kiwacki (Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich), Pan Dominik Abłamowicz (Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach), Pan Łukasz Rosicki (Wicedyrektor Instytutu Korfantego), Pan Andrzej Azyan oraz Pan Piotr Alfirew (Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Zabrze), Pan Zygmunt Partyka (Prezes TMLiKPW w Gliwicach), Ksiądz Stanisław Puchała, Pani Barbara Nowak (Dyrektor X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach), Pani Anastazja Nędzi (Wicedyrektor II LO im. M. Konopnickiej) oraz Pan Janusz Lamch (Dyrektor XV LO im. rtm. W. Pileckiego).
Na zakończenie pragniemy gorąco podziękować Miejskiemu Domowi Kultury „Koszutka” w Katowicach za gościnność oraz profesjonalne wsparcie organizacyjne, dzięki któremu efekty wielotygodniowej pracy młodzieży mogły wybrzmieć w tak dobrej, pełnej szacunku dla przeszłości atmosferze.
To było spotkanie pełne głębokiej refleksji i żywej historii, a postawa uczniów napełnia nas dumą i nadzieją, że pamięć o Kresach trafia w najlepsze możliwe ręce.